5 sposobów na to jak opiekować się psem i kotem w upał – Dog’s Profit – najlepsze obroże, szelki i smycze dla Twojego psa!

5 sposobów na to jak opiekować się psem i kotem w upał

W chłodne, zimowe wieczory z utęsknieniem wypatrujemy letnich dni, które spędzimy na świeżym powietrzu. Niestety wraz z latem pojawiają się także fale upałów, które mają negatywny wpływ na ludzi i zwierzęta! Jak sobie z nimi poradzić?

Na zdjęciu Jessie chilluje ubrana w: szelki typu guard "Shallot".

Z artykułu dowiesz się:

  1. Jak upał wpływa na psy i koty?
  2. Jakie są sposoby na przetrwanie upałów?
  3. Jakie są objawy udaru cieplnego?
  4. Co zrobić gdy pies ma udar cieplny?
baner_EBOOK_promocja (3)
baner_EBOOK_MOBILE_promocja

Jak upał wpływa na psy i koty?

Czy wiesz, że w czasie upałów Twój pupil może być agresywny? Naukowcy z Pekinu przeanalizowali dane dotyczące zgłoszeń pogryzień i wykazali, że w czasie wysokich temperatur na izby przyjęć w szpitalach częściej zgłaszają się osoby ugryzione przez czworonoga. Weź to pod uwagę i zrezygnuj w tym czasie z kontaktów Twojego pupila z nieznajomymi lub dziećmi. Zapewnij psu spokój i miejsce do odpoczynku!

Zwróć także uwagę, że psy o grubej sierści z podszerstkiem (np. husky syberyjskie i nowofundlandy), są bardziej wrażliwe na ciepło i wilgoć niż psy o krótkiej sierści. Regularnie szczotkuj swojego pupila, aby usunąć nadmiar podszerstka i umożliwić psu właściwą cyrkulację powietrza. Nie zaleca się jednak golenia sierści, bo skóra byłaby narażona na poparzenia słoneczne.

A co z opuszkami łap? Zimą myjemy łapy oraz smarujemy je wazeliną, by ochronić je przed działaniem lodu oraz substancji chemicznych używanych do posypywania chodników. Latem chodniki, i ulice bywają tymczasem naprawdę gorące dlatego, jeśli możesz wybieraj spacer po trawie! Możesz używać także specjalnych psich butów.

5 sposobów na przetrwanie upałów

  1. Woda - zawsze należy pamiętać o świeżej i czystej wodzie! Koty powinny pić minimum 25 ml/kg masy ciała w dnia, a psy 50 ml/kg masy ciała. Obserwuj ile wody znika z miski, a w przypadku kotów zastosuj np. miski typu fontanny. Badania dowodzą, że zastosowanie takich produktów może zwiększać spożycie wody nawet o 50%. Jeżeli pies przebywa na dworze zostaw mu kilka misek z wodą w różnych miejscach.
  2. Maty chłodzące - w sklepach zoologicznych znajdziesz maty chłodzące, ale możesz używać także wilgotnych ręczników, na których pozwolisz leżeć swojemu pupilowi. Pamiętaj, by regularnie je zwilżać chłodną wodą, by utrzymać ich przyjemny dla psa efekt. 
  3. Lody - przygotuj dla psa lub kota domowe lody. Koty zwykle chętnie bawią się kostkami lodu i chłodzą w ten sposób swoje łapki. Psy tymczasem chętnie poczęstują się lodami stworzonymi specjalnie dla nich np. na bazie dyni lub bananów. Unikaj jednak produktów dla ludzi, które są bogate w cukier oraz inne szkodliwe dla zwierząt substancje.
  4. Kąpiele - psy z pewnością ucieszą się z możliwości kapieli. Jeżeli nie masz w pobliżu jeziora ani nie jesteś na wakacjach nad morzem, kup specjalny basen dla czworonoga. 
  5. Spacery i podróże w czasie upałów- latem, gdy temperatury są wysokie najlepiej wychodzić na spacery z psem tylko wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, by uniknąć najgorętszych godzin. W czasie upałów unikaj zbyt forsownych ćwiczeń oraz bardzo długich wyjść ze swoim pupilem. Wybierając się w podróż również najlepiej wybrać jazdę nocą, rankiem lub wieczorem. Nie zapominaj o zabraniu ze sobą wody oraz organizacji przerw. 

Uwaga! Udar cieplny!

U psów występują dwa typu udaru cieplnego:

  • wysiłkowy,
  • niewysiłkowy (klasyczny).

Pierwszy związany jest z ćwiczeniami fizycznymi, a drugi ze zbyt wysoką temperaturą otoczenia (często połączoną z dużą wilgotnością)! W czasie ciepłych dni uważnie obserwuj swojego pupila! Jeżeli zauważysz:

  • osłabienie,
  • drgawki,
  • zaburzenia świadomości,
  • wymioty,
  • biegunkę (często z krwią),
  • nadmierne dyszenie lub zaciemnienie dziąseł, szybko skonsultuj się z lekarzem weterynarii i samodzielnie rozpocznij schładzanie psa lub kota!

Aktywne schładzanie polega np. na położeniu na zwierzęciu zwilżonych ręczników i/lub zastosowaniu wentylatora. Jeżeli jesteś na zewnątrz, przenieś psa w cień! Taka pierwsza pomoc jest niezwykle istotna i znacząco zwiększa szanse zwierzęcia na przeżycie udaru! 

W gabinecie weterynaryjnym konieczne jest podanie zwierzęciu płynów, a czasami także tlenu, Zaleca się również wykonanie takich badań jak:

  • badanie moczu,
  • analizę biochemiczną krwi,
  • pełną morfologię z rozmazem.

Stosując sprawdzone sposoby opieki nad psem i kotem w czasie upałów, unikniesz nieprzyjemnych skutków wysokich temperatur! 

 

 
agnieszka_gorecka

lek. wet. Agnieszka Górecka