Dieta BARF. Z czym to się je? – Dog’s Profit – najlepsze obroże, szelki i smycze dla Twojego psa!

Dieta BARF. Z czym to się je?

Dieta BARF. Z czym to się je?

Odpowiednie odżywianie jest w kontekście utrzymania psa rzeczą niezwykle ważną. Otyłe zwierzaki mogą sprawiać wrażenie zabawnych i pociesznych, nadwaga jest jednak dla psów czymś niebezpiecznym, odbijającym się bardzo negatywnie na stanie ich zdrowia. Może prowadzić do problemów z sercem, cukrzycy, niewydolności kondycyjnej zwierzęcia, a także do znacznego skrócenia życia. Dlatego właśnie, przygarniając czworonoga, należy pomyśleć o odpowiedniej diecie. Musi ona dostarczać składniki odżywcze do prawidłowego funkcjonowania organizmu i umożliwiać prawidłowy rozwój. Jedną z diet często rozpatrywanych przez właścicieli jest dieta BARF (Biologically Appropriate Raw Food). Na czym ona polega, kiedy można ją stosować, jakie są jej wady i zalety? Sprawdźmy.

Korzyści płynące z diety

Wyróżniamy dwie metody karmienia psów. Pierwszą jest stosowanie gotowych karm, takich, które zawierają, a przynajmniej powinny zawierać, składniki odżywcze dopasowane do potrzeb psa, w zależności od jego wieku, masy ciała oraz rasy. Drugą metodą jest własnoręczne przygotowywanie psu posiłków. Dieta BARF zalicza się do tej drugiej grupy. Opiera się na podawaniu zwierzęciu surowego mięsa, kości, warzyw i owoców, wszystko podlane kapką oleju. Pokarmu nie poddaje się obróbce termicznej. Wszystko po to, aby zwierzę otrzymywało pożywienie jak najbardziej zbliżone do tego, jakim posilałoby się w warunkach naturalnych. Również z tego powodu w diecie nie stosuje się konserwantów, barwników, produktów zbożowych ani innych sztucznych dodatków, które nie są naturalnym elementem psiej diety, a które mogą powodować u niego różne schorzenia, na przykład zaburzenie poziomu cukru we krwi. Surowa żywność dostarcza zwierzęciu odpowiednich enzymów, przeciwutleniaczy i bakterii, zapewniających prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Surowe mięso zawiera pełnowartościowe białko, surowe warzywa i owoce zaś – witaminy i minerały.

Dzienna dawka pożywienia dla dorosłego psa wynosić powinna od 2 do 7% masy jego ciała.
Porcja powinna składać się w:

  • 60% z surowego mięsa i kości,
  • 15% stanowić powinny warzywa,
  • 10% podroby,
  • 10% surowe dodatki takie jak jaja, algi, jogurt czy olej rybi,
  • 5% owoce.

Koniec końców, prawidłowe stosowanie diety BARF może mieć bardzo korzystny wpływ na zdrowie i kondycję naszego pupila, redukując zagrożenie występowania takich dolegliwości, jak na przykład choroby układu kostnego, problemy ze skórą, cukrzyca bądź otyłość.

baner_EBOOK_promocja (1)
baner_EBOOK_MOBILE_promocja

Problemy i trudności

Przede wszystkim dieta jest bardzo trudna w prowadzeniu. Aby wydobyć z niej maksymalne korzyści, porcje muszą być doskonale wyliczone, a ponieważ nie kupujemy przygotowanych wcześniej posiłków, musimy zrobić to sami. Nie jest to łatwe, wszystko bowiem musi być dostosowane do masy ciała psa. To zresztą nie jedyny czynnik. Nadmiar białka może prowadzić do poważnych powikłań, na przykład zakłócenia pracy nerek i wątroby, dlatego pod uwagę trzeba też brać ruchliwość zwierzęcia – im więcej ruchu, tym szybsze spalanie energii, dlatego psy prowadzące aktywny tryb życia będą potrzebowały więcej białka niż pieski „kanapowe”. Dla osób nie posiadających doświadczenia w wyliczaniu proporcji pożywienia dla zwierząt, przygotowanie posiłków może okazać się bardzo trudnym zadaniem.

Kolejną trudnością, z jaką trzeba się zmierzyć, decydując się na tę właśnie dietę, jest decyzja, jak przechowywać żywność: którą część trzymać na wierzchu, a którą zamrozić. Tutaj istnieją dwie szkoły – według jednej, jedzenie powinno być podawane psu na świeżo, bez jakiejkolwiek obróbki termicznej, zwłaszcza mięso. Według drugiej – mięso powinno zostać przemrożone, aby zminimalizować zagrożenie zarażenia pasożytami, które mogą się w nim znajdować. Ryzyko zarażenia pasożytami to jeden z największych, ale nie jedyny powód, dla którego dieta ma w niektórych środowiskach opinię kontrowersyjnej. Innym jest to, że w diecie znajdują się kości, których spożycie może prowadzić do zaparć. Oczywiście należy unikać jak ognia kości kurczaka, są one bowiem bardzo łamliwe i ostre – mogą doprowadzić do przebicia jelita. Aby więc dieta była dla zwierzęcia nie tylko korzystna, ale i nieszkodliwa, trzeba nie tylko dobierać składniki w idealnych proporcjach, ale również dokładnie zwracać uwagę, co się podaje psu. Jak widać, BARF wymaga od właściciela bardzo dużego zaangażowania i jest bardzo czasochłonny.

I w końcu ostatnia rzecz, którą trzeba mieć na uwadze, to cena. Ponieważ głównym składnikiem diety jest nieobrobione termicznie mięso, musi ono być najwyższej jakości. To oznacza konieczność sprowadzania surowca z możliwie najlepszych sklepów mięsnych lub prosto od rzeźnika, co oczywiście nie jest tanie. Jak widać, dieta BARF ma sporo zalet, jest jednak bardzo wymagająca. Przed podjęciem decyzji dobrze jest więc przemyśleć wszystkie za i przeciw, a w razie wątpliwości – poradzić się weterynarza, który może udzielić nam cennych rad, chociażby odnośnie do dawkowania pokarmu.