Dlaczego pies je trawę? – Dog’s Profit – najlepsze obroże, szelki i smycze dla Twojego psa!

Dlaczego pies je trawę?

Niewiele wiadomo na temat zachowań związanych z jedzeniem trawy u psa domowego, ale istnieją już pierwsze doniesienia opracowane na bazie obserwacji czworonogów przez grupy naukowców. Jakie są ich wnioski?

DSC_6811-1-scaled

Na zdjęciu Kastor ubrany w: szelki typu guard "Exotic" i smycz miejska "Exotic"

Na zdjęciu psiak ubrany w: obrożę na klamrę "Luna" i smycz miejską "Luna".

Z artykułu dowiesz się:

  1. Dlaczego pies je trawę?
  2. Czy pies, który je trawę jest chory?
  3. Czy zwierzęta jedzą trawę, aby wywołać wymioty?
baner_EBOOK_promocja (3)
baner_EBOOK_MOBILE_promocja

Co mówią badania naukowe?

Zjawisko zjadania trawy przez psy zostało zbadane w eksperymencie przeprowadzonym przez Samanthę McKenzie, Wendy Brown i Iana Price`a. Obserwacje miały na celu zapewnić przynajmniej wstępne zrozumienie tego zachowania! Naukowcy sprawdzali wzorzec zjadania trawy przez czworonogi obserwując je w ciągu całego dnia i poszukując związku między zjadaniem trawy, a spożywaniem innego rodzaju pokarmu.

Testom poddane zostało 12 psów, a jego wyniki wstępnie sugerują, że na zjadanie trawy ma wpływa m.in. sytość zwierzęcia oraz pora dnia. Obserwowane czworonogi poświęcały czas na jedzenie trawy głównie przed posiłkami, a czas spędzony na tej czynności zmniejszał się w ciągu dnia.

Czy pies, który je trawę jest chory?

Naukowcy doszli do wniosku, że jedzenie trawy jest normalnym i powszechnym zachowaniem wśród czworonogów. Dowiodły tego m.in. obserwacje psów w opisanym badaniu które, choć były w dobrej kondycji i miały prawidłowe wyniki badań, chętnie jadły trawę. 

 

A co z dzikimi przodkami psów?

Nie od dziś wiadomo, że dzikie psowate, a także kotowate spożywają trawę i inne rośliny. Materiał roślinny znaleziono w dużym procencie próbek odchodów oraz treści żołądkowej takich gatunków, jak wilki oraz kuguary.

Najczęstsze pytania dotyczące jedzenia trawy

Opiekunowie zwierząt domowych dość często zadają pytania dotyczące jedzenia roślin przez swoich pupili. Oto popularne problemy wraz z komentarzem!

  • Czy zwierzęta jedzą trawę, aby wywołać wymioty? W jednym z badań tylko 8% ankietowanych powiązało jedzenie trawy z wymiotami u swoich czworonogów, w innej ankiecie liczba ta wzrosła do 22%.
  • Czy spożywanie trawy wiąże się z chorobą? W ankiecie przeprowadzonej wśród studentów weterynarii mających psy, wykazano, że większość zwierząt spożywa trawę, a ich opiekunowie nie zauważyli żadnych symptomów złego samopoczucia.
  • Czy dieta psa ma wpływ na zjadanie przez niego trawy? Badania wskazują, że nie ma związku między spożywaniem trawy, a dietą. Takie zachowanie występuje zarówno u czworonogów żywionych dietą domową, surowym mięsem, jak i karmą komercyjną.

Czy trawa ma zapewnić psu błonnik? Obserwacje naukowców nie wskazują na to, by psy otrzymujące mniej błonnika miały tendencję do spożywania większej ilości roślin niż te, które otrzymują więcej błonnika.

Hipotezy dotyczące zjadania trawy przez psy

Dlaczego zatem psy jedzą trawę? Nie znamy dokładnej odpowiedzi! Najczęściej powtarzana hipoteza głosi, że jedzenie roślin jest powszechnym zachowaniem odziedziczonym po dzikich przodkach. Być może jedzenie roślin odgrywało rolę w “oczyszczaniu” z pasożytów jelitowych? Jest to możliwe, gdyż podobną zależność potwierdzono już u dzikich szympansów. U małp materiał roślinny przechodzi przez przewód pokarmowy, zwiększając ruchliwość jelit i “owijaja się” wokół pasożytów, oczyszczając przewód pokarmowy. 

 

Podsumowując, jedzenie trawy nie powinno być postrzegane jako problematyczne zachowanie lub wskaźnik choroby. Pamiętaj jednak, by nie pozwalać swojemu pupilowi zjadać trawy z opryskiwanych “chemią” trawników oraz pogryzać roślin uważanych za toksyczne!!! 

 
agnieszka_gorecka

lekarz weterynarii Agnieszka Górecka