Co mówią badania naukowe?
Zjawisko zjadania trawy przez psy zostało zbadane w eksperymencie przeprowadzonym przez Samanthę McKenzie, Wendy Brown i Iana Price`a. Obserwacje miały na celu zapewnić przynajmniej wstępne zrozumienie tego zachowania! Naukowcy sprawdzali wzorzec zjadania trawy przez czworonogi obserwując je w ciągu całego dnia i poszukując związku między zjadaniem trawy, a spożywaniem innego rodzaju pokarmu.
Testom poddane zostało 12 psów, a jego wyniki wstępnie sugerują, że na zjadanie trawy ma wpływa m.in. sytość zwierzęcia oraz pora dnia. Obserwowane czworonogi poświęcały czas na jedzenie trawy głównie przed posiłkami, a czas spędzony na tej czynności zmniejszał się w ciągu dnia.
Czy pies, który je trawę jest chory?
Naukowcy doszli do wniosku, że jedzenie trawy jest normalnym i powszechnym zachowaniem wśród czworonogów. Dowiodły tego m.in. obserwacje psów w opisanym badaniu które, choć były w dobrej kondycji i miały prawidłowe wyniki badań, chętnie jadły trawę.
A co z dzikimi przodkami psów?
Nie od dziś wiadomo, że dzikie psowate, a także kotowate spożywają trawę i inne rośliny. Materiał roślinny znaleziono w dużym procencie próbek odchodów oraz treści żołądkowej takich gatunków, jak wilki oraz kuguary.
Najczęstsze pytania dotyczące jedzenia trawy
Opiekunowie zwierząt domowych dość często zadają pytania dotyczące jedzenia roślin przez swoich pupili. Oto popularne problemy wraz z komentarzem!
Czy trawa ma zapewnić psu błonnik? Obserwacje naukowców nie wskazują na to, by psy otrzymujące mniej błonnika miały tendencję do spożywania większej ilości roślin niż te, które otrzymują więcej błonnika.
Hipotezy dotyczące zjadania trawy przez psy
Dlaczego zatem psy jedzą trawę? Nie znamy dokładnej odpowiedzi! Najczęściej powtarzana hipoteza głosi, że jedzenie roślin jest powszechnym zachowaniem odziedziczonym po dzikich przodkach. Być może jedzenie roślin odgrywało rolę w “oczyszczaniu” z pasożytów jelitowych? Jest to możliwe, gdyż podobną zależność potwierdzono już u dzikich szympansów. U małp materiał roślinny przechodzi przez przewód pokarmowy, zwiększając ruchliwość jelit i “owijaja się” wokół pasożytów, oczyszczając przewód pokarmowy.
Podsumowując, jedzenie trawy nie powinno być postrzegane jako problematyczne zachowanie lub wskaźnik choroby. Pamiętaj jednak, by nie pozwalać swojemu pupilowi zjadać trawy z opryskiwanych “chemią” trawników oraz pogryzać roślin uważanych za toksyczne!!!
Te produkty mogą Ci się spodobać: