Jak oduczyć psa skakania na ludzi? – Dog’s Profit – najlepsze obroże, szelki i smycze dla Twojego psa!

Jak oduczyć psa skakania na ludzi?

Jak oduczyć psa skakania na ludzi?

Wielu właścicieli psów zastanawia się, jak oduczyć psa skakania na ludzi? To dość powszechne zachowanie, z którym opiekunowie czworonogów mają częsty problem, szczególnie, gdy wchodzą do mieszkania lub domu czy też spacerują ze swoimi pupilami. 

Skakanie, lizanie i bieganie wokół osób może pojawić się u psa już w okresie szczenięcym i przeważnie jest ono traktowane pobłażliwie przez właściciela. Opiekun zauważa problem dużo później, gdy pies osiągając nierzadko sporą wagę i duże rozmiary ciała, skacze natarczywie na ludzi mimo jego zakazów. Tego typu sytuacje mogą zdarzać się podczas spacerów lub też w trakcie wchodzenia do domu. Dlatego też warto poznać kilka metod radzenia sobie z tym problemem. Istotny jest fakt, że czworonogi intensywnie reagują na bodźce płynące ze świata zewnętrznego. Dlatego też skakanie psów na ludzi to reakcja zwierząt pełnych energii, które przeżywają ekscytacje związaną z widokiem właściciela lub też osób spotykanych na spacerach. Tego typu zachowanie powinno być tonizowane przez opiekunów, w jak najwcześniejszym etapie życia danego pupila, ponieważ utrwalone zachowanie z wieku szczenięcego, będzie trudne do wyeliminowania, gdy pies osiągnie dorosłość. Pies skaczący na ludzi może nawet przewrócić któregoś z nich, jak również spowodować uszkodzenie czy zabrudzenie noszonej przez niego odzieży. Warto mieć na uwadze, że podekscytowany czworonóg może także, w trakcie skoku na człowieka, doprowadzić do obrażeń jego ciała, zahaczając ostrymi pazurami czy zębami o jego dłonie lub nogi. 

Na zdjęciu Grace jest ubrana w: szelki bezuciskowe PRO-FIT™ "M41".

Na zdjęciu Grace jest ubrana w: szelki bezuciskowe PRO-FIT™ "M41".

JAK ODUCZYĆ PSA SKAKANIA NA LUDZI? NAUKA PODSTAWOWYCH KOMEND

Natarczywe i powtarzające się skakanie psów na ludzi nie powinno być eliminowane poprzez wywoływanie negatywnych emocji, w tym podnoszenie głosu na czworonoga. Takie działanie przynosi zazwyczaj odwrotny rezultat do zamierzonego. Pies skaczący na ludzi pragnie zwrócić na siebie uwagę. Metodą na oduczenie psa skakania na ludzi jest wdrożenie odpowiedniego szkolenia. Należy rozpocząć je już w pierwszych dniach pobytu psa w nowym domu. Nie należy przyzwyczajać kilkumiesięcznych szczeniaków do wylewnych powitań. Pies powinien nauczyć się prawidłowo reagować na wydawane przez właściciela komendy typu : siad, zostań, nie rusz, nie wolno. To polecenia, które pomogą wyeliminować problem skakania psa na ludzi. Proces uczenia spełniania poleceń wydawanych przez właściciela warto zacząć w wieku szczenięcym pupila. Przydatne będą w tym momencie nagrody w postaci przysmaczków. W późniejszym czasie można zastąpić je klickerem. Opiekunowie wyszkolonych już czwórnogów, zbliżając się z psem do przechodzących osób obok, na ulicy czy wchodząc do domu, będą wydawać na przykład komendę „nie wolno” i pies kojarząc ją w poprawny sposób, będzie się w tym momencie skupiał na poleceniu. Pupil powinien również zawsze czekać cierpliwie na akceptację swojego opiekuna w kwestii podejścia do osób obcych i przywitania się. Zdaniem behawiorystów ignorowanie psa skaczącego na ludzi jest przez czworonoga postrzegane jako utrata spodziewanej nagrody. Oznacza to, że wbrew jego wcześniejszym oczekiwaniom, nie znajdzie się on w centrum uwagi właściciela lub osób postronnych. W efekcie czworonóg wielokrotnie zignorowany zrozumie, że skakanie na ludzi nie wiąże się z tym, że będzie on automatycznie głaskany czy przytulany.

baner_EBOOK_promocja (1)
baner_EBOOK_MOBILE_promocja

Zastosowanie klikera- sprawdzona metoda

U wielu czworonogów, które nie były konsekwentnie wychowywane w okresie szczenięctwa i młodości, pojawia się nawyk skakania na ludzi. Istnieje kilka sprawdzonych metod, dzięki którym można oduczyć swojego czworonoga tego nieprawidłowego zachowania. Warto zastosować metody szkoleniowe z użyciem wspomnianego wcześniej klickera. Są one polecane przez behawiorystów. Duże znaczenie ma w tym przypadku cierpliwość i konsekwentne postępowanie opiekunów psa. Towarzyski pies może być silnie podekscytowany na widok różnych osób. Wydawanie mu komendy z zastosowaniem klickera może zastąpić w pewnym momencie podawanie smakołyków. Pozwala to na skuteczne odwrócenie jego uwagi i uniknięcie nieprzyjemnego skakania psa na ludzi, a także niszczenia przedmiotów należących do tych osób. Warto pamiętać, że użycie klickera jest znana metodą szkoleniową, która redukuje konieczność podawania smakołyków, co ma znaczenie szczególnie w przypadku psów z tendencją do łakomstwa i nadwagi. Klicker wydaje sygnał dźwiękowy, który budzi w czworonogu konkretne skojarzenia. Dzięki niemu pies jest skupiony na swoim właścicielu i dynamicznie reaguje na wydawane mu polecenia. To skuteczna metoda, szczególnie w przypadku psów nadpobudliwych i młodych, bardzo energicznych osobników. Warto pamiętać także, że niektóre rasy wymagają dużej dawki ruchu, w celu rozładowania skumulowanej energii. Dlatego też długie spacery i zapewnienie czworonogowi sporej dawki codziennej aktywności fizycznej, może także częściowo ograniczyć skakanie psa na ludzi.

Skakanie psów na ludzi jest zachowaniem, które nie powinno być tolerowane przez właścicieli czworonogów. Psy często cieszą się na widok osób odwiedzających ich dom lub mieszkanie czy też spotykanych na spacerze. W ten sposób pragną okazać im swoją radość i oczywiście otrzymać nagrodę w postaci głaskania. Wykorzystanie sprawdzonych przez psich behawiorystów metod, pomoże wyeliminować lub znacznie ograniczyć ten problem, co niewątpliwie pozwoli właścicielowi psa uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji. 

 
Pies skaczący na ludzi pragnie zwrócić na siebie uwagę.