3 sposoby na zabawę ze szczeniakiem – Dog’s Profit – najlepsze obroże, szelki i smycze dla Twojego psa!

3 sposoby na zabawę ze szczeniakiem

Poznając 3 sposoby na zabawę ze szczeniakiem, które mogą pomóc skutecznie rozładować skumulowaną energię młodego pupila, jak również połączyć jego naukę podstawowych komend z zabawą. Właściciel szczeniaka powinien umieć  wygospodarować czas na takie właśnie działania ze swoim czworonogiem, ponieważ wzmacnia to ich więź. 

Z artykułu dowiesz się:

  1. Jak rozładować pokłady energii u szczeniaka?
  2. Jakie są sposoby na zabawę ze szczeniakiem?
  3. Jak bawić się ze szczeniakiem?
baner_EBOOK_promocja (3)
baner_EBOOK_MOBILE_promocja

Warto poznać kilka sposobów na zabawy ze szczeniakiem, które mogą być także treningiem podstawowych komend. Wspólna zabawa ma ogromne znaczenie w procesie prawidłowej socjalizacji młodego zwierzęcia, które uczy się odpowiednich zachowań i reakcji na zaistniałą sytuację. Doskonałym sposobem na zapewnienie młodemu pupilowi rozrywki w domu są rozmaite zabawy węchowe z psem. Można zaopatrzyć się w specjalne zabawki edukacyjne, w których chowa się ulubione przysmaki. Zadaniem psa jest ich odnalezienie i poradzenie sobie z otwarciem schowków. Ukrywanie smakołyków nie musi wiązać się z posiadaniem zabawek węchowych, zakupionych w sklepie. Można także samemu wykonać tego typu akcesoria. Wystarczy do tego kawałek materiału z naszytymi kieszonkami i włożonymi do nich smakołykami. Materiał można zwinąć i ukryć, wydając psu komendę „szukaj”. W ten sposób uczy się szczeniaka odnajdywania ulubionych przysmaków.

3 sposoby na zabawę ze szczeniakiem. Tropienie wybranych przedmiotów

Kolejnym rodzajem zabawy dla szczeniaka jest tropienie. To świetny wysiłek umysłowy dla czworonoga, w który angażuje on swój węch - jeden z najlepiej działających u tego zwierzęcia zmysłów. Zabawa psa w tropienie aktywizuje zwierzę i zaczyna ono poszukiwać różnego typu przedmiotów. To sposób na urozmaicenie codziennych spacerów poprzez wprowadzenie w nie nowego, atrakcyjnego elementu. Takie zabawy dla szczeniaka  wiążą się z podążaniem za śladem zapachowym i odnajdywaniem ukrytych rzeczy. Może to być ulubiona zabawka lub też kongo napełnione wybranymi smakołykami. Tego typu przedmiot należy rzucić na pewną odległość, w taki sposób, aby zwierzę nie widziało miejsca, w którym się znajduje. Następnie należy wydać szczeniakowi odpowiednią komendę. Zwierzę będzie aktywnie poszukiwało przedmiotu o przyciągającym go zapachu. Zabawy tropieniowe dla szczeniaka można rozpoczynać już po kilku tygodniach od pojawienia się tego małego zwierzęcia w domu. Treningi z zakresu tropienia uczą młodego czworonoga skupienia, jak również koncentrowania na konkretnym zadaniu. To także doskonały sposób na rozładowanie nadmiaru jego energii, ponieważ wymagają sporego zaangażowania ze strony zwierzaka.

Szarpanie i rzucanie zabawek. Nauka komendy „Bierz” i „zostaw”

Wspólna zabawa ze szczeniakiem może odbywać się poprzez rozwijanie jednych z najbardziej przydatnych umiejętności w życiu zwierzęcia. Chodzi tutaj o pobudzanie pierwotnych instynktów, uczenie psa kontrolowania swoich emocji, a także wykorzystywanie zabawy jako formy nagrody za wykonanie danego polecenia. Jednym ze sposobów na rozładowanie skumulowanej energii jest szarpanie i rzucanie zabawki. To doskonały sposób na to, aby nauczyć zwierzę kontrolowania siły ścisku swoich szczęk, co ma duże znaczenie w przypadku psów zaliczanych do ras olbrzymich i obronnych. To także metoda na wyćwiczenie u zwierzęcia reakcji na komendy „bierz” i „zostaw”. Sprawdza się to w późniejszej pracy ze zwierzęciem, a także w dalszym szkoleniu, w tym w treningu posłuszeństwa. Zabawy z szarpakiem mogą wyeliminować problem gryzienia przez zwierzę domowych przedmiotów i nauczyć go delikatności w kontakcie z człowiekiem (UWAGA: dbaj o psi zgryz! Podczas zabawy szarpakiem pamiętaj, aby być delikatnym i nie używać dużej siły) . Młody pies w trakcie takiej zabawy, dowiaduje się również, w jaki sposób reagować na komendy wydawane przez właściciela. Zabawa z psem to również forma nagrody dla niego za posłuszeństwo bądź też cierpliwość i grzeczne zachowanie w czasie długiej nieobecności właściciela w domu.
Codzienne zabawy z szczeniakiem to świetny sposób na rozładowanie energii młodego zwierzęcia. Działania te można zorganizować nie tylko na świeżym powietrzu, ale również w zaciszu domu, szczególnie, gdy niesprzyjające warunki atmosferyczne uniemożliwiają wychodzenie na dłuższe spacery lub też podejmowanie większej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.