Wyprawka dla szczeniaka – Dog’s Profit – najlepsze obroże, szelki i smycze dla Twojego psa!

Wyprawka dla szczeniaka

Wyprawka dla szczeniaka. Co musi się w niej znaleźć?

A zatem postanowiliście, się do waszej rodziny dołączy szczeniak? To wspaniale! Pamiętajcie tylko, żeby przed realizacją tej decyzji jeszcze raz zadać sobie parę podstawowych pytań. To zobowiązanie na kilkanaście kolejnych lat. Czy podołacie obowiązkom? Zapewnicie psu odpowiednie warunki, realizację potrzeb, opiekę weterynaryjną, wystarczającą ilość czasu i uwagi? Jeśli wszystko to zostało już przemyślane i odpowiedź okazała się pozytywna, czas zastanowić się nad wyprawką dla szczeniaka. Czego potrzebujemy, by pierwsze dni w naszym domu przebiegły gładko dla nowego członka stada?

Legowisko.
Szczeniak musi mieć swoje bezpieczne miejsce, gdzie czuje się u siebie i może gromadzić swoje skarby. Jeśli to możliwe, poproś poprzedniego opiekuna lub hodowcę o kocyk i zabawkę z zapachem kojca, które umieścisz w legowisku.

Miski.
Wybierz takie, które nie przesuwają się po podłodze, najlepsze (zwłaszcza dla alergików) będą miski ceramiczne. Inna opcja to miski metalowe z wkładem ze stali nierdzewnej. Pamiętaj, by pies zawsze miał dostęp do świeżej wody.

Regulowana obroża, szelki i smycz.
Smycz może być prosta, przepinana z regulowanym zasięgiem bądź automatyczna z linki lub taśmy. Ta ostatnia jest już jednak zalecana w przypadku psa, który opanował podstawowe komendy, w tym chodzenie przy nodze. Upewnij się, że smycz została wykonana z dobrego materiału,  i że dobrze leży w dłoni. Przemyśl również zakup zapasowej smyczy, a także smyczy treningowej. Na pewno będziesz chciał trenować właściwe zachowania swojego szczeniaka – zarówno dla jego bezpieczeństwa, jak i dla własnego komfortu.

 
Pies to zobowiązanie na kilkanaście kolejnych lat.
 

Właściwa, dobra karma.
Jeśli to możliwe, skonsultuj się z poprzednim opiekunem psa i sprawdź, jaką karmę przyjmował do tej pory. Ewentualne zmiany wprowadzaj stopniowo, mieszając dotychczasową karmę z nową. Zdecyduj się na zbilansowane jedzenie dobrej jakości, które sprosta potrzebom rosnącego i rozwijającego się organizmu.

Adresówka.
Nawet jeśli twój pies ma mikroczip, adresówka to niezbędny element wyposażenia. Możesz posłużyć się zwykłą przyczepką do kluczy albo zainwestować w dobrej jakości nieśmiertelnik. Raczej unikaj zakręcanych fiolek z karteczkami w środku – łatwo się otwierają.

 

Woreczki na odchody – to oczywiste, trzeba sprzątać po swoim pupilu.

Zabawki
Od pluszowych, poprzez piszczące piłeczki, aż po układanki i maty węchowe – zabawa to dla szczeniaka sposób na poznawanie świata i rozładowywanie stresu. Otrzymuje dzięki niej niezbędne do rozwoju bodźce. Pamiętaj, że szczeniaki zawzięcie gryzą i żują – wybieraj zabawki z odpornych materiałów, aby nie rozpadły się na kawałeczki, które pies mógłby połknąć. Nie dawaj psom do zabawy starych butów czy innych przedmiotów codziennego użytku – dla twojego podopiecznego nie ma żadnej różnicy między zużytym sandałem a eleganckimi szpilkami, na które poszło pół pensji. Aby zapanować nad upodobaniem szczenięcia do ciągłego przeżuwania, zaopatrz się również w gryzaki.

Szczotka i grzebień.
Rodzaj szczotki i grzebienia dostosujemy do długości i gęstości włosia naszego psa. Od drugiego miesiąca życia pozwoli zaczynamy przyzwyczajać szczeniaka do zabiegów higienicznych, aby kojarzyły się z bezpieczeństwem i przyjemnym relaksem, a nie bólem i dyskomfortem. 


Szampon dla szczeniąt.
Na co dzień oczyszczamy sierść psa poprzez czesanie bądź wykorzystując wilgotne chusteczki czy papierowe ręczniki, czasami jednak kąpiel jest niezbędna. Szampon powinien mieć pH nieco wyższe niż ten dla ludzi, łatwo się spłukiwać, nie podrażniać skóry. Wybierzmy taki, który ma krótki skład i nie zawiera parabenów, barwników, perfum, alkoholu ani substancji pieniących. Zapach powinien być neutralny.

Pasta do zębów i szczoteczka.
Z powodu chorób zębów i przyzębia cierpi wiele psów. Osad gromadzący się na zębach może prowadzić do rozwoju stanu zapalnego, a ten z kolei jest zagrożeniem dla całego organizmu. Uwaga: pasty do zębów przeznaczone dla ludzi nie nadają się dla psów!

 

Obcinacz do pazurów.
Im szybciej przyzwyczaimy psa do obcinania pazurków, tym większa szansa, że nie będzie sprawiał wówczas kłopotów. Jeżeli nie czujemy się komfortowo, obcinając pazury samemu, można poprosić o to w gabinecie weterynaryjnym.

Środek do czyszczenia dywanu, podkłady, spray neutralizujący zapachy.
To nie jest wyposażenie niezbędne, ale jednak przydatne: przy nauce czystości nie da się raczej uniknąć wpadek.


Małe smakołyki do treningu.
Smakowita nagroda utrwala przyjemne skojarzenie z właściwym zachowaniem.

Piotr Bieroń